Mednarodna konferenca o rezidencah v Jugovzhodni Evropi
7.4.-10.4.2019
Kino Šiška, Ljubljana, Slovenija
Konferenco organizirata Nomad Dance Academy Slovenia
in Center urbane kulture Kino Šiška
s podporo Mestne občine Ljubljana
Nomad Dance Academy in Kino Šiška s podporo Mestne občine Ljubljana in številnih lokalnih in mednarodnih partnerjev vabita ključne profesionalne akterje in regionalne predstavnike mestnih oblasti, da se nam pridružijo na tridnevni konferenci o mednarodni mreži rezidenc v polju sodobnih uprizoritvenih umetnosti, s posebnim poudarkom na sodobnem plesu.
Namen konference je izgradnja mreže rezidenc v Jugovzhodni Evropi kot primer modela institucionaliziranih in decentraliziranih središč za sodobni ples.
Živimo v časih, ko je mobilnost posameznih umetnikov postala evropski imperativ. Kljub temu, pa je Jugovzhodna Evropa v tem pogledu prej izjema kot pravilo. Zaradi pomanjkanja sistematičnega financiranja in infrastrukturnih primanjkljajev sodobni uprizoritveni ustvarjalci vse težje vzdržujejo profesionalne standarde svojega dela.
Kako lahko premislimo koncept rezidenc v takšnem lokalnem in mednarodnem kontekstu? Na kakšne način si lahko zamislimo dolgoročno podporo ter izmenjavo znanja, izkušenj in programov v Jugovzhodni Evropi? Ali lahko o mobilnosti razmišljamo onkraj konteksta prekarnega dela? Kako lahko rezidence naslovijo potrebe lokalnih ustvarjalcev in lokalnih skupnosti? Kako lahko iznajdemo nove načine skupnega upravljanja rezidenčnih programov med umetniškimi institucijami in nevladnimi organizacijami tako na lokalni kot tudi mednarodni ravni?
Mapiranje začetkov
Na evropski ravni je mobilnost v polju sodobnih uprizoritvenih umetnosti eden od ključnih finančnih in političnih elementov izgradnje kohezije v okviru EU. Po drugi strani, pa sta finančna kriza in porast sovražnih ideologij močno škodila zmožnosti umetnikov za prosto gibanje po Evropi. V iskanju nove opredelitve mobilnosti ustvarjalcev, producentov in institucij poglobljeno pretresamo možnosti, ki jih ponujajo različne oblike mednarodnega mreženja.
V sodobnem plesu imamo več podpornih mrež, ki svoje delo usmerjajo predvsem v mednarodno izmenjavo in povezave. Kljub temu pa kakovost mednarodnih partnerstev upada. Zaradi vse bolj pomanjkljive podpore za lokalno produkcijo, napetost med lokalno in mednarodno ravnjo ustvarjanja samo narašča, večinoma pa ostaja nenaslovljena.
Mapiranje ciljev
Na osnovi teh dejstev želimo ustvariti pogoje za organizacijo dolgoročnih, skupnih, vključujočih ter koordiniranih procesov izmenjave znanja in virov.V mesecih pred konferenco smo se ubadali predvsem z obveščanjem mestnih oblasti, nevladnih organizacij in javnih umetniških institucij v Jugovzhodni Evropi. Čas je, da združimo obstoječe rezidenčne vire in mapiramo skupne interese, prednosti ter izzive na lokalni ravni s ciljem, da se premaknemo v smeri oblikovanja mednarodne povezane mreže rezidenčnih prostorov v regiji, ki bi prejemala sistematično finančno podporo mest in tako zagotavljala mobilnost regionalnih ustvarjalcev.
Na lokalni ravni to pomeni dodatno podporo obstoječih ter ustvarjanje novih vadbenih in rezidenčnih prostorov v mestih ter njihovo mreženje s podobnimi prostori v vsaki državi. Na mednarodni ravni želimo predvsem poskrbeti za skupno koordinacijo in upravljanje mreže teh prostorov.
Z oblikovanjem mreže mednarodnih rezidenc želimo izboljšati pogoje za delo lokalnih ustvarjalcev in okrepiti njihovo mobilnost ter mobilnost umetniških programov v regiji, obenem pa ustvariti praktične pogoje za spodbujanje plesnega dela na ravni infrastrukture, financ in odločanja o politikah. Zanimajo nas skrbno načrtovane, strateške in trajnostno naravnane oblike mreženja.
Mapiranje koordinat
Povabili smo odločevalce in ustvarjalce iz naslednjih mest: Atene, Beograd, Budimpešta, Bukarešta, Ljubljana, Maribor, Novi Sad, Podgorica, Priština, Reka, Skopje, Sofija, Temišvar in Zagreb. To so potencialne koordinate nove mreže, ki bo ostala odprta za številne različne oblike in različice sodelovanja ter mobilnosti.
PROGRAM KONFERENCE IN DOGODKOV
1. DAN: nedelja 7. april 2019
Kino Šiška
19.00–20.15 Dobrodošlica in spoznavna večerja, zgornje preddverje
20.30–21.10 Anna Biczók – Precedenti za potencialno prihodnost / performans, Kino Šiška, Komuna
2. DAN: ponedeljek 8. April 2019
Kino Šiška, Katedrala
09.00–15.00Registracija udeležencev, info desk, Kino Šiška
13.00–14.00Kosilo
14.00–14.30 Predstavitev namer: Predstavitev namer konference. Govorci: Mateja Demšič, Simon Kardum, Dragana Alfirević
14.30–16.00 Iskanje navdiha: Kakšna idealna umetniška rezidenca? Kje se sanje pretvorijo v resničnost? Primeri dobrih praks umetniških rezidenc.Predstavitev primerov rezidenc: MGLC/ Švicarija, resArtis in Espaço do Tempo in ICORN Povezuje: Stephan A. Shtereff
16.00–16.15 Odmor za kavo
16.15–18.45 Mapiranje koordinat: Kakšne vrste rezidenc za uprizoritvene umetnosti že obstajajo na v naši regiji? Kakšne so potrebe specifičnih uprizoritvenih scen v mestih in kakšno regijsko sodelovanje si zamišlja vsako od mest? Predstavitev povabljenih mest in stanja ter vizije njihovih umetniških rezidenčnih programov. Povezuje: Dragana Alfirević
18.45–19.15 Večerja
20.00–20.35 Mateja Bučar – Dvoriščno okno, plesna predstava, projektni prostor DUM, Kolodvorska 6
21.00–22.10 Maja Delak – Samo za danes, plesna predstava, SMEEL, Slomškova 18
3. DAN: torek, 9. april 2019
Kino Šiška, Komuna
9.15–10.00 Uglaševanje: So-poučevanje, ogrevanje s Snježano Premuš in Gregorjem Kamnikarjem
10.00–10.15 Za začetek: Orientacijski govor dneva (Jasmina Založnik)
10.15–13.00 Oblikovanje zgodbe: Kakšne vrste rezidenc potrebujejo ustvarjalci in mesta? Kako so rezidenti vključeni v umetniško življenje mesta? Kaj mesta že ponujajo? Delavnica o vrstah rezidenc. Povezuje: Marijana Cvetković
13.00–14.00 Kosilo
14.00–15.45 Oblikovanje mreže: Kakšen je odnos med mesti, rezidencami in nevladnimi organizacijami? Kakšne oblike podpore lahko mesta nudijo rezidenčnim programom? Kakšna je vloga rezidenc v širši mreži? Delavnica o oblikovanju mreže rezidenc v Jugovzhodni Evropi. Povezuje: Tjaša Pureber
15.45–16.00Odmor za kavo
16.00–16.30 Iskanje navdiha: Obzorja povezovanja rezidenc v širšo mrežo; prednosti in izzivi, ki jih moramo premagati. Motivacijski govor (Rok Vevar in Dejan Srhoj)
17.00–18.30 Vodeni ogled Arhiva sodobnega plesa v Muzeju sodobne umetnosti Metelkova.
19.00–20.00 Večerja, Kino Šiška
20.00–20.50 Anna Kreitmayer in Sonja Pregrad – Tam zunaj in tu notri, plesna predstava, Kino Šiška, Katedrala
4. DAN: sreda, 10. april 2019
Kino Šiška, Katedrala
9.00–10.00 David Somló – Mandala, participatorni performans, Kino Šiška, Komuna, 1. skupina
KŠ, Katedrala
10.00–10.15 Za začetek: Orientacijski govor dneva (Mitja Bravhar)
10.15–12.15 Pogled v prihodnost: Kakšni so naši cilji, načrti in metodologija? Kakšna je naša dolgoročna vizija in kako lahko vključimo še več mest? Delavnica o oblikovanju mreže rezidenc; Povezuje: Dejan Srhoj
12.15–12.30 Odmor za kavo
12.30–13.00 Za nov začetek: zaključek konference in mnenja glede prihodnosti. Pogovor in zaključek (Ana Letunić)
13.00–14.00 Kosilo
14.00–15.00 David Somló – Mandala, participatorni performans, Kino Šiška, Komuna, 2. skupina
Lokacija konference
Kino Šiška
Trg prekomorskih brigad 3 1000 Ljubljana, Slovenia
Kolofon
Zasnova in produkcija: Dragana Alfirević, Mitja Bravhar, Tjaša Pureber, Dejan Srhoj, Jasmina Založnik
Organizacija: Dragana Alfirević, Andreja Bolčina, Mitja Bravhar, Almedina Meštrovac, Tjaša Pureber, Dejan Srhoj, Jasmina Založnik
Tehnični direktor: Matej Bobič Prevod materialov: Urban Belina Odnosi z javnostmi: Rok Avbar Oblikovanje: Matjaž Komelj
Produkcija: Nomad Dance Academy in Kino Šiška s podporo S podporo: Mestne Občine Ljubljana (v okviru EPK 2025)
DANCE ON PASS ON DREAM ON in Life Long Burning projektov v okviru programa Ustvarjalna Evropa
Konferenca je organizirana v sklopu kandidature Mestne občine Ljubljana za naslov Evropske prestolnice kulture 2025.